Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For Republic Of Bulgaria
Consultation For Republic Of Bulgaria
Consultation For Republic Of Bulgaria
Previous
Next

 Belçika Konsolosluk İşlemleri

 

Belçika Krallığı’na ait temsilcilikler Türkiye’nin farklı illerinde bulunmaktadır. Belçika Konsolosluğu, Belçika Fahri Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği; bu ülkeye seyahat etmek isteyecek kişilerin ve Türkiye’de ikamet etmekte olan Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yerine getirmektedir.

 

Türkiye’de bulunan Belçika vatandaşlarının evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme ve pasaport işlemleri Belçika Konsolosluğu içerisinde yapılmaktadır. Bununla beraber Belçika dışında ikamet etmekte olan ülke vatandaşlarının haklarının korunması ve onlara rehberlik edilmesi de yine Belçika Konsolosluğu görevidir.

 

Görev sahası: Türkiye’de bulunan Belçika Büyükelçiliği, Belçika Fahri konsolosluğu ve Belçika Başkonsolosluğu; bulundukları il ve yakın çevresindeki illerde bulunan Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütmekle yetkilidirler. Dolayısıyla Türkiye’de yaşamakta olan Belçika vatandaşları, T.C. vatandaşları ve Türkiye’de bulunan yabancı ülke vatandaşları; işlemlerini ikamet ettikleri il ya da ile en yakın ildeki Belçika Konsolosluğu ile iletişime geçmeliler.

 

Kayıt işlemleri: Belçika’da herhangi bir belediyeye ait nüfus kütüğüne kaydı olmayan vatandaşlar, Belçika Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Konsolosluğu nüfus kütüğüne kayıt işlemleri yaptırılabilir.

 

Resmi evrak işlemleri: Belçika krallığı vatandaşlarının nüfus cüzdanı, pasaport gibi belgelerinin çıkartılabilmesi ve yenilenmesi Belçika Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir. Pasaport ve nüfus cüzdanı çıkartma ve yenileme işlemlerinin yanı sıra bu belgelerin çalınması, kaybolması gibi durumların sonucunda da Belçika vatandaşları Belçika Konsolosluğu’ndan yardım alabilirler.

 

Sürücü belgesi: Belçika Konsolosluğu ya da Belçika Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan Belçika vatandaşlarına sürücü belgesi aslı ya da kopyasını sunamamaktadır. Sürücü belgesini yenilemek isteyen kişilerin Belçika’da kayıtlı oldukları belediyeye başvurularını yapmaları gerekmektedir.

 

Kişi Belçika Büyükelçiliği veya Belçika Konsolosluğu nüfus kütüğüne kayıtlı ise ilgili işlemler adına en son kayıt olunan Belçika Krallığı belediyesine Belçika Büyükelçiliği’nden alınacak kayıt belgesi ile beraber başvuru yapılmalıdır.

 

Hukuki işlemler: Hukuki yollar ile çözülmesi gereken sorunlar ile alakalı izlenecek yol ile alakalı Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları Belçika Konsolosluğu ile iletişime geçebilirler.

 

Seçimler: Belçika’da yapılacak seçimlerde Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları oy kullanmak istedikleri zaman seçime katılmak için Belçika Konsolosluğu’ndan bilgi alabilirler.

 

Vergiler: Belçika’ya karşı borçlu olunacak vergilerin toplanması ile alakalı yetkili merci Belçika Konsolosluğu’dur.

 

Sağlık hizmeti: Ankara’da bulunan Belçika Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşamakta olan Belçika vatandaşlarının sağlık sorunları ile alakalı sorunlarını çözmek için Türkiye’deki anlaşmalı doktorlar ile alakalı bilgi almak adına Belçika Konsolosluğu’na müracaat etmelidir.

 

Evlilik: Türkiye’de yaşamakta olan Belçika Krallığı vatandaşları evlilik ile alakalı destek almak adına Belçika Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler. Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrasında soyadı işlemleri gibi konularda çözümler üretmektedir.

 

Doğum işlemleri: Türkiye’deki Belçika vatandaşları çocuk sahibi oldukları zaman doğum bildirimi, doğan çocuğa ait kayıt işlemleri adına Belçika Konsolosluğu’ndan destek alabilirler.

 

Çocuklarla alakalı işlemler: Çocukların nüfusa kaydettirilmesi, pasaport ve nüfus cüzdanı gibi kimlik kartlarının çıkartılması adına Belçika Konsolosluğu rehberlik desteği vermektedir.

 

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları boşanmak istedikleri zaman işlemlerin gerçekleştirilmesi ve boşanma kararının Belçika Krallığı ve Türkiye’de hukuki açıdan kabul edilmesi için Belçika Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.