Bulgaristan Vizesi Nasıl Kolay Alınır? (2023)

bulgaristan vizesi nasıl kolay alınır

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden
diğer ülke vatandaşları konsolosluklara müracaat ederek gerekli Bulgaristan vizesini alabilirler

Bunun için önce belirlenen evrakları ayarlamaları ve randevu gününde teslim etmeleri gerekmektedir.
BULGARİSTAN VİZE BAŞVURU FORMU
Bulgaristan vize başvurusu formu İngilizce ve Türkçe olarak doldurulmalıdır.

Şahıslar formu tükenmez
kalem ile büyük harflerle yazarak doldurmalı ve imza bölümünü kesinlikle kendi pasaportlarında yer
alan imza ile birebir aynı atmalıdır.

Başvuru formunda yer alan bilgiler diğer evraklarda yer alan
bilgileri destekler nitelikte olmalıdır. Yanlış bilgilerin bulunması vize talebinin ret cevabı ile
sonuçlanmasına sebep olabilir.

Bu gibi durumlarda Belçika Konsolosluğu yetkilileri tekrar vize
başvurusu yapıldığında bu durumu göz önünde bulunduracaklardır.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

BULGARİSTAN SCHENGEN ÜLKESİ MİDİR?
Eğer zamanı dolmamış ve 180 gün içerisinde 90 günlük konaklama sınırını geçmemiş schengen
vizesine sahipseniz Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz.

Bulgaristan schengen sözleşmesine tabi olan
ülkelerdendir. Bulgaristan’a schengen vizesi talebi için başvuru yapılabilinir. Ancak bu durumda
unutulmamalıdır ki schengen vizesi hangi ülkenin konsolosluğundan alınıyorsa seyahat o ülkeden
başlamalıdır.

Schengen ülkeleri arasında Amerika,İngiltere,Kanada ,Avustralya yer almamaktadır

Bulgaristan Vizesi

Türkiye ile ikili ilişkileri neticesinde alınan karara göre, Bulgaristan bordo pasaport sahibi vatandaşlarımızdan seyahat öncesinde Bulgaristan vizesi almasını istemektedir.

Ülkeye uzun dönem seyahat edecekler için Bulgaristan vize başvurusu bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Schengen vizesi başvurusu

Ancak kısa süreli seyahatler için alınan ve  kapsamında değerlendirilen başvurular, temsilciliklerin yanı sıra visa center çalışanları aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Bulgaristan vizesi

almak isteyenlerin seyahat amacını belirlemiş olması ve başvurusunu bu kapsamda gerçekleştirmesi şarttır. Vatandaşlarımıza amaca uygun sunulan vize türleri transit, aile ziyareti, ticari ve turistik vize gibi farklı isimlerle nitelendirilmektedir.

Kısa süreli olan bu vizelerin hepsi farklı sürelerle verilmekte, sunulan belgeler vize geçerlilik süresini belirlemede bir diğer önemli bir etmen olmaktadır.

Bulgaristan vize başvurusu

Bu noktada unutulmaması gereken  için tek yetkili karar mercisinin Başkonsolosluk ve Büyükelçilik olduğu, başvurduğunuz visa center çalışanlarının karar aşamasında bir hükmü bulunmadığıdır.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi, ülkeyi seyahat etmek ya da herhangi bir nedenden dolayı ülke sınırları içerisine girmek isteyen kişilere konsolosluk tarafından verilen resmi bir belgedir. Bulgaristan sınırları içerisinde seyahat gerçekleştirmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip olan vatandaşlar, Bulgaristan vize işlemine tabi tutulmaktadır. Ancak yeşil pasaporta sahip olan T.C. vatandaşları ise 180 günlük bir süre zarfı içerisinde mevcut 90 günlük bir süre baz alınacak şekilde vizesiz bir şekilde seyahat ve konaklama hakkına sahiptir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti

Bulgaristan vizesi ücreti, başvuru yapan kişinin yapmış olduğu vize kategorisine göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca sürekli değişen kur sebebi ile güncellenmektedir. Bu nedenle başvuruda bulunacak kişi, yetkilendirilmiş vize müşteri temsilcilerini arayarak güncel ücret bedelinin öğrenebilme hakkına sahiptir. Ancak, ortalama olarak vize harç ücretleri 2023 yılı itibari ile 80 Euro olarak güncellenmiştir. Başvuru merkezlerine verilecek olan ek ücret ise 25 Euro olarak kişiden tahsil edilmektedir.

Bulgaristan Vizesiz Mi?

Bulgaristan ülkesine seyahat gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri, uygulanan vize prosedür politikasına göre sahip oldukları pasaportlar kategorilerine göre değişkenlikler göstermektedir. Ancak yeşil pasaporta sahip olan (hususi) başvuru sahipleri 90 günlük seyahat süresi kapsamında vize işlemlerinden muaftır.

Bunun yanı sıra, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Bulgaristan ülkesi AB sınırları içerisine tam anlamıyla dahil olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Bulgaristan vizesi ile seyahat edecek kişiler vizesiz bir şekilde (90 günü aşmamak kaydı ile) AB ülkelerini de özgürce seyahat edebilme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Vizesi Ekşi

Bulgaristan vizesi ekşi yorumlarına göre, başvurular yetkilendirilmiş vize merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca turistik vizenin konsolosluk tarafından sonuçlanma süresi de 10 iş günü içerisinde olmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Edirne

Bulgaristan vizesi Edirne üzerinden yapılan başvuru sonuçlanma süresi ortalama olarak 5 iş günü içerisinde sonuç almaktadır. Başvuru sahiplerinin kolaylaştırılmış vize işlemleri adına Edirne üzerinden müracaat gerçekleştirmeleri yeterli olacaktır.

Bulgaristan Vizesiz Ülkeler

Bulgaristan vizesiz ülkeler Bulgaristan vatandaşlarının ve Bulgaristan pasaportuna sahip olan kişilerin uygulayabileceği bir işlemdir. Cezayir, Andorra, Arjantin, Ermenistan, Avusturya, Bahama Adaları ve Barbados ülkelerine vize almadan sadece pasaport ve kimlik ile giriş yapılabilme hakkı bulunmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Bursa

Bursa ili, Bursa ilçelerinden gelecek olan Bulgaristan vize işlemlerinin kabul etmektedir. Bu nedenle Bursa ilinde ikamet eden kişiler başvurular için Bulgaristan Vizesi Bursa ofislerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti 2023

Bulgaristan vizesi ücreti 2023 yılı itibari ile 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra danışmanlık merkezleri de danışmanlık ve hizmet bedeli olarak başvuru sahiplerinden 25 Euro tahsil etmektedir. Seyahat sağlık sigortasının ücreti de seyahat tarihine göre değişkenlik göstererek 10 Euro ila 80 Euro arasında bulunmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Kolay Alınır? S.S.S

Bulgaristan Vizesi Almak Kolay Mı?

Bulgaristan vizesi almak başvuru sahibini zorlayacak bir türde değildir. Başvuru sahipleri hızlı bir vize işlemi için Edirne’den müracaat yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra, konsolosluğun belirlemiş olduğu güncel evrak listeleri ve ayrıca eksiksiz evrakların beyan edilmesinin akabinde başvuru sahibinin vize müracaatı zorlu geçmemektedir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Kolay Alınır?

Bulgaristan vize işlemleri yetkili vize başvuru merkezlerinde uzman vize danışmanları eşliğinde yapılmalıdır. Vize başvuru dosyası eksiksiz ve hatasız hazırlandığında Bulgaristan vizesi almak kolaydır.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Bulgaristan vizesinin sonuçlanma süresi başvuru yapan kişinin yapmış olduğu vize türüne değişkenlikler göstermektedir. Bu nedenle ortalama olarak turistik vize adına yapılan başvurular 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır. Ancak bu sürelerde konsolosluğun yoğunluğuna ve her iki ülkede olan resmî tatiller nedeni ile değişkenlikler yaşanması olasıdır. Bu nedenler doğrultusunda kişilerin yapmış olduğu vize başvuru sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Bulgaristan Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi