Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? (2023)

Bulgaristan vizesi başvuru süreci

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan’a seyahat etmek ve hatta Bulgaristan’a oturum izni alarak yerleşmek son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Çünkü Bulgaristan Avrupa’nın en ucuz ülkesidir.

Aynı zamanda en eski ülkesi olması sebebiyle de genel olarak tarih ve kültür bakımından zengindir. Her ülkeye olduğu gibi Bulgaristan’a da vizesiz girilmemektedir. Bulgaristan’a seyahat öncesinde vize çıkarılmalıdır. Peki Bulgaristan vize işlemleri nasıl oluşturulur? Vize başvurusunun onaylanması için neler yapılır?

Bulgaristan’a vize almak için başvuru sırasında verilmesi gereken bazı evraklar vardır. Bu evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Aksi taktirde eğer bir yanlış veya eksiklik söz konusu ise başvurunuzun olumlu yanıt alması pek de mümkün değildir.

Eğer kısa süreli yani C tipi vize alacaksanız konsolosluk tarafından geçerli yetkinin verildiği vize işlem merkezleri veya seyahat acentalarından vize için başvuru yapmanız mümkündür. Eğer ki uzun süreli yani D tipi vize alacaksanız başvurunuzu bizzat konsoloslukta yapmanız gerekmektedir.

Kısa süreli vize alımı için başvurularınız yaklaşık 10 iş günü içerisinde sonuçlanarak olumlu ya da olumsuz sonucu size iletilir. D tipi vize alımında ise bu durum 45 ila 80 gün arasında değişebilmektedir.

Olumlu yanıt almanız dahilinde vizeniz teslim etmiş olduğunuz pasaportunuzun içine basılarak size teslim edilir. Vizenin süresine göre vize türleri bulunmaktadır. Her vize türünde istenen evraklar farklı olabilir. Bunun yanında vize türlerinin onaylanma süreci farklı olabilir.

Bulgaristan Vizesi Türleri

Bulgaristan vize türleri 90 günlük ve 90 günden fazla kalma süreli olarak C tipi ve D tipi olarak 2’ye ayrılır. Bu vizeler de kendi içlerinde gidiş amacına göre farklılaşır. Seyahat öncesinde seyahatinize uygun olan vize türünü seçerek vize işlemlerini başlayabilirsiniz. Öncelikli olarak vize türlerini iyi bilmelisiniz. Hangi vize hangi seyahatlerde kullanılır bilmekte fayda vardır.

İşte C tipi vize türleri:

 • Aile veya arkadaş ziyareti Vizesi
 • Sözleşmeli çalışanlar için vize
 • Ticari Vize
 • Turistik Vize
 • Şirket sahibi olanlar ve çalışanlar için vize
 • Öğrenci Vizesi
 • Çocuk Vizesi
 • Bulgaristan vatandaşı eşi olanlar için vize
 • Özel ve resmi davetiyesi bulunanlar için vize

Bulgaristan D tipi vize türleri:

 • Oturum vizesi
 • Bulgaristan’da okuyacak öğrenciler için
 • Erasmus öğrencileri için
 • Bulgar vatandaşı ile evlenecek olanlar için
 • Emekliler için
 • Bulgaristan’da şirketi olan kişiler için
 • 1978 ve öncesi zorunlu göç eden kişiler için
 • Bulgaristan’da ailesi bulunan kişiler için

D tipi vize verilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Her vize başvurusunda olduğu gibi Bulgaristan vizesi alırken de bazı hizmetler için bir miktar para ödenmesi gerekmektedir. Bu ödenecek tutar vize alacak kişinin yaşına göre ödeme tutarı değişmektedir.

12 yaş altı için konsolosluk biriminden bir ücret talep edilmez. Başvurunuzu konsolosluk tarafından yetki verilmiş bir kurumdan yapacaksanız bu kurum sizden hizmet bedeli için ek ücretler talep edebilir.

Bulgaristan vizesi alacağınız zaman hangi amaçla alıyor olmanıza bağlı olarak da ödeyeceğiniz tutar artabilmektedir. Başlıca örnek vermek gerekirse turistik, ticari, ziyaret gibi vize türleri için 80 Euro tutarında konsolosluk harcı ödemeniz gerekmektedir. Her vizenin farklı ücretlendirmesi yapılmaktadır. Bu ücretlerde Euro olarak ücretlendirilir. Vize fiyatları hem kategori hem de süre olarak kademeli bir şekilde artış göstermektedir.

Sağlık sigortası için de ayarlayacağınız kuruma bağlı olarak fiyat değişebilmektedir. Ortalama fiyat şu şekildedir:

14 Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10 Euro
1 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18 Euro
2 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25 Euro
3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30 Euro
6 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40 Euro
1 Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 80 Euro

Vize başvuruları konsolosluk tarafından istenen harç bedeli ödenmediği taktirde kabul edilmez. Bu sebeple başvurularınızın işleme ve değerlendirmeye alınmaya başlaması için belirlenen vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir.

Başvuru evraklarınızı arasına vize için ödemiş olduğunuz tüm ücretlerin dekontlarını da koymanız gerekiyor. Her belge başvuru esnasına büyük önem taşımaktadır. Her belge büyük bir titizlikle başvuru esnasında teslim edilmelidir.

Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar. Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz de başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

Bulgaristan’da kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Bu yüzden her işlemde titiz davranmalısınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan’a girebilmek için Bulgaristan vizesine sahip olmanız gerekir. Turistik, ticari veya özel amaçlı seyahat edecekler Bulgaristan C vizesine başvuru yaparlar. Seyahat tarihinizden en az 15 gün önce bu vizeye başvurmanız gerekir. Vize başvuruları 5 gün içinde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan Konsolosluklarından  randevu aldıktan sonra, Bulgaristan vize başvuru formunu indirip, doldurmanız gerekir.

Bulgaristan Vize Ücreti 2023

Bulgaristan vize ücretleri zaman içinde güncellenmektedir.

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Vize Ücretleri

Turist Vizesi (1 Haftalık) 150 € (EUR)
Turist Vizesi (15 Günlük) 150 € (EUR)
Ticari Vize (1 Aylık 1 Girişli) 200 € (EUR)
Ticari Vize (3 Aylık 1 Girişli) 200 € (EUR)
Ticari Vize (3 Aylık Çok Girişli) 200 € (EUR)
Ticari Vize (6 Aylık Çok Girişli) 200 € (EUR)
Şoför Vizesi (6 Aylık Çok Girişli) 200 € (EUR)
Transit Vize (1 Aylık ve 6 Aylık – 2 Girişli) 200 € (EUR)

Bulgaristan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan vizesi sonuçlanma süresi vize türlerine göre değişebilir,  Kısa süreli Bulgaristan vizeleri 5 gün içinde sonuçlanmaktadır, uzun süreli vizelerde değerlendirme süresi daha uzun olabilir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi alabilmek için hazırlamanız gereken evraklar seyahat amacınıza göre değişebilmektedir. Gidiş amacınız ne ise ona karar verdikten sonra, amacınıza uygun vize için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenerek o belgeleri hazırlamaya başlamalısınız. Evrakları hazırlarken oldukça titiz olmasınız. Eksik veya yanlış evrak teslim etmeniz halinde başvurunuz red cevabı ile sonuçlanabilir.

Bulgaristan Vize Evrakları Nedir?

Başvuru amacına göre evrak listesi değişse de alınması gereken her vize için hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır: Son seyahatinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olan ve vizelenebilmesi için de en az 2 sayfası boş olan pasaport. Arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğraf. Bütün aile bilgilerini içerisinde barındıran nüfus kayıt örneği. Aktif olarak kullanılan banka hesaplarının dökümleri. Seyahat nedeninizin ne olduğunu anlatan ve eksiksiz bilgilerle yazılmış vize başvuru formu. Bu form yaş aralığına bakılmadan Bulgaristan Vizesi almak isteyen herkes tarafından yazılmalıdır. Bulgaristan seyahatinin gerçekleşmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir. Alacağınız vize türüne bağlı olarak konaklama için yer ayarladığınızı kanılar nitelikteki bazı belgeleri başvuru esnasında vermeniz gerekmektedir. Özellikle turistik vize alacak kişilerin kesinlikle bu maddeyi atlamaması gerekiyor. Vize almak için hazırlayacağınız tüm belgeleri titizlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru yaptığınız yer sizden ek evraklar isteyebilir.

Bulgaristan Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

Bulgaristan vizesi almak için evrak hazırlamak başlı başına yeterli olmayabilir. Başvurularda sunacağınız evrakları konsolosluğun ve büyükelçiliğin istediği sıraya göre dizmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu net ve açık bir şekilde bizzat vize alacak kişinin doldurması ve imzalaması gerekmektedir. Bunun dışında başkasının imza atmasına kesinlikle müsaade edilmemektedir. Vize alabilmek için maddi açıdan bir süre boyunca iyi olmanız, belirli bir maaş gelirinizin olması gerekmektedir. Başvuru esnasında vermiş olduğunu banka dekontu için hesabınızda en 5.000 TL olması gerekmektedir. Bulgaristan’da kalacağınız her gün için genel harcama olarak 100 Euro’nuz olmalıdır. Bu sebeple kaç gün kalacaksanız hesaplayarak çıkan sonuçtan bir miktar fazla para banka hesabınızda olması gerekmektedir. Bulgaristan’a eğer davetiye ile gitmiyorsanız orada kalabilmek için size uygun bir otel ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayarladığınız otel, başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında konsolosluk tarafından aranarak rezervasyonunuzdan onay alınır. Bu nedenle otelde kalacaksanız, vize başvurunuz öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Bulgaristan vizeleri hakkında Bulgaristan Büyükelçiliği sayfasından bilgi alınız.

Bulgaristan güncel vize fiyatlarına ulaşınız.