Bulgaristan Vizesi Alacaklar Dikkat!

Bulgaristan vize alım şartları

Bulgaristan Vizesi İle Romanya’ya Girilir mi?

Bulgaristan vizesi alanlarda genelde ilk olarak düşündükleri şey bu vize ile hangi ülkelere girilebilir? Bulgaristan 2007 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesinin bir parçasıdır. Dolayısıyla Bulgaristan vizesine sahip olan vatandaşlar tüm Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz bir şekilde seyahat edebilirler.

Ancak henüz schengen ülkeleri arasında yer almadığı için vize talep ediliyor. Bu durumda vatandaşların aklına bir diğer önemli soru geliyor. Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya girilir mi? Bu sorunun cevabı evet. Bulgaristan vizesini eğer tekli değil de çoklu aldıysanız Romanya dahil olmak üzere Hırvatistan’a da giriş yapabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Evrakları

Bulgaristan vize evrakları diğer ülkelere alınan evraklar ile aynıdır. Ekstra bu ülke için değişik bir evrak ya da belge istenmez. Pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü, ikametgah belgesi, otel konfirmasyonu, uçak bileti, mesleki durumu gösteren bir belge, öğrenci iseniz öğrenci belgesi, emekli iseniz emekli belgesi gibi belgeler vize başvurusu yapmanız için yeterli olacaktır.

Bulgaristan Vizesi Alacaklar Dikkat!

Bulgaristan vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere düzenlenmiştir.

 

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Seyahat planlamanızı Bulgaristan’a yaptıysanız ve uçak bileti olsun, otel rezervasyonu olsun her şey tamamsa geriye vizeye başvuru kalıyor. Bunun için öncelikle ilgili aracı kurumun internet sitesinden randevu alıyorsunuz. Daha sonra Bulgaristan vize başvuru formu sayfasında bulunan soruları cevaplandırıyor ve bunun da çıktısını alıyorsunuz. Bununla birlikte süreç tamamen başlamış oluyor ve aracı kurumla koordineli bir şekilde ilerliyorsunuz. Tüm sorularınız için acenteye ulaşabilir e destek alabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Ekşi

Vize almak her zaman yaptığımız bir şey değildir. O yüzden pek çok detayı bilemeyebiliriz. Bazı platformlarda insanlar kendi arasında bu tarz konuları konuşarak, paylaşarak birbirlerine destek oluyorlar.

Bulgaristan vizesi ekşi sözlük başta olmak üzere pek çok platformda konuşulmaktadır. Burada gerek bu vizeyi almış olanlar gerekse de çevresinden tecrübeli olan insanları deneyimlerini aktarıyorlar. Herkes kendince bir pay çıkartarak, bir sonuca varıyor. O sebeple bu tarz yerler bilgi almak bakımından da oldukça faydalıdır.

VFS Global Bulgaristan Gerekli Evraklar

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen bazı yetkili kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar konsolosluk adına vatandaşların vize başvurularına yardım etmekle görevlidirler. Tabi bunun karşılığında hizmet bedeli alıyorlar.

Bu firmaların en çok bilineni ise VFS Global firmasıdır. Vatandaşlar ilgili aracı kurumun sitesinde VFS Global Bulgaristan gerekli evraklar sayfasında listelenen evrakları tamamlamakla mükelleftir. Bu evrakları tamamladıklarında, yine aracı kurumun internet sayfası üzerinden bir randevu alırlar.

Randevu günü geldiğinde ise hazırladıkları evrakları kendisiyle ilgilenecek olan danışmana teslim ederler. Bu sayede süreç çok daha düzgün ilerler.

Bulgaristan Vize Sorgulama

Vize başvurusu yapıldıktan sonra sürecin hangi aşamada olduğunu ve sorun olup olmadığını takip etmekte her zaman fayda vardır. Bunu her ne kadar bir aracı kurum yapıyor olsa da sürekli iletişimde kalmak aksaklıkların ve zaman kaybının önüne geçecektir.

Bulgaristan vize sorgulama genellikle Teleperformance sitesi üzerinden yapılır. Ancak istenirse acente ile birebir iletişime geçilerek de başvurunun hangi aşamada olduğunu ve ne kadarlık bir zaman kaldığı ile alakalı bilgiler temin edilebilir.

Bulgaristan Vize Ücreti 2023

Bulgaristan vize ücreti 2023 yılında diğer ülkelerde olduğu gibi artış gösterdi. Bulgaristan vize ücreti 80 euro olarak belirlenirken bu ücrete ek olarak 20 euro servis bedeli ilave ediliyor. Zorunlu olarak yapılan seyahat sigortası da 20 euro civarı tutmaktadır. 20 euro ile 40 euro arasında da konfirme ve rezervasyon bedeli istenmektedir.

Yani Bulgaristan Konsolosluğuna verilen harç parası kadar da yan hizmetlere ücretler veriyorsunuz. Bu bedeller vize merkezine ve seçeceğiniz vize türüne göre farklılıklar gösterebilir. Bulgaristan Konsolosluğu 12 yaşındaki çocuklara kadar bir ücret talep etmemektedir. Çoğu ülke de bu yaş sınır 6 olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan Vize Ücreti Öğrenci

Bulgaristan vize ücretleri başlangıçları standart fiyat olarak belirlenmiştir. Kıstaslara, türlere ve amaçlara göre değişiklik gösterirken Bulgaristan vize ücreti öğrenci için 100 euro civarı bir harç bedeli belirlenmiştir. Başvuru merkezi de 25 euro alırken, zorunlu olan seyahat sigortası içinde 40 ile 70 euro arasında bir ücret çıkmaktadır.

Seyahat sigortası 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Öğrenci vize ücretinin diğer vize ücretlerine nazaran bu kadar pahalı olmasının nedeni işlemlerin çok uzun sürmesi olarak gösterilebilir.

Bulgaristan Oturum İzni İle Avrupa’da Çalışma

Bir Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin vatandaşıysanız istediğiniz her Avrupa Birliği ülkesinde çalışma iznine sahipsiniz. En yeni Avrupa Birliği ülkelerinden olan Romanya ve Hırvatistan gibi Bulgaristan’ın vatandaşıysanız bu durumda biraz daha kısıtlı oluyorsunuz. Bazı geçiş kuralları ile karşılaşabilirsiniz.

Bulgaristan Oturum İzni Uzatma

Bulgaristan’dan oturum izni aldıktan sonra tekrar Türkiye’ye gidip Bulgaristan Konsolosluğu üzerinden vize almanıza gerek yoktur. Oturum izni bitmesine yaklaşık 3 hafta kala yabancılar şubesine giderek oturum uzatması yapabilirsiniz.

Bulgaristan oturum izni almak için en çok tercih edilen yollardan biri evliliktir. Eğer bu yolu seçerek oturum almak istiyorsanız, Bulgaristan’da yapılan 1 yıl geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası, Bulgaristan evlilik cüzdanı, tercüme edilmiş sabıka kaydı, noter tasdikli taahhütnameler, Türk eş bir Bulgar bankasından hesap açtırmalı ve o hesapta 2900 euro bulundurmalıdır. Tüm bu evrakları tamamladığınız da oturum alabilirsiniz.

Bulgaristan Schengen Vizesi midir?

Herkes Bulgaristan vizesinin schengen vizesi olduğunu düşünüyor. Ancak iş öyle değil. Çünkü Bulgaristan evet Avrupa Birliği ülkesi ancak sonradan Avrupa Birliğine dahil olan ülkeler schengen bölgesine dahil edilmiyorlar. Bu yüzden Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya bu imkanlardan yararlanamıyorlar.

Ancak schengen vizesine sahip diğer ülkeler vizesiz bir şekilde bu ülkelere giriş yapabiliyorlar. Bulgaristan yaklaşık 13 yıldır Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen schengen bölgesine bir türlü dahil edilmedi. Bu durumda da o ülkenin vatandaşları diğer ülkelerin faydalandığı imkanlardan ne yazık ki yararlanamıyorlar.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan dış temsilcilikleri kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları için vize başvuru merkezine başvuru yapabilirsiniz. Vize başvuru sahipleri talep ettikleri Bulgaristan vize türünde gerekli evraklarını hazırlayarak vize başvuru merkezinden randevu alabilir.

Bulgaristan Vize Ücretleri 2023

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Vize Ücretleri

Turist Vizesi (1 Haftalık) 150 € (EUR)
Turist Vizesi (15 Günlük) 150 € (EUR)
Ticari Vize (1 Aylık 1 Girişli) 200 € (EUR)
Ticari Vize (3 Aylık 1 Girişli) 200 € (EUR)
Ticari Vize (3 Aylık Çok Girişli) 200 € (EUR)
Ticari Vize (6 Aylık Çok Girişli) 200 € (EUR)
Şoför Vizesi (6 Aylık Çok Girişli) 200 € (EUR)
Transit Vize (1 Aylık ve 6 Aylık – 2 Girişli) 200 € (EUR)

Bulgaristan Vizesi Alacaklar Dikkat! S.S.S

Türkiye Bulgaristan’dan Vize İstiyor mu?

Türkiye, Bulgaristan’dan vize istiyor mu sorusu çok sık sorulmaktadır. Çünkü sınırı olan iki komşu ülke arasında gezi amaçlı çok sık bir trafik olmaktadır. O yüzden vatandaşların merak ettiği en önemli soru haline gelmiştir. Türkiye, sınırlarından geçecek Bulgaristan vatandaşlarından vize istemiyor. Bunun yerine sadece kimlik ile geçiş yapabiliyorlar. 90 gün boyunca vizesiz bir şekilde sadece kimlikleri ile Türkiye’de kalabilirler. Bu süre sonunda her ne şart altında olurlarsa olsunlar çıkış yapmak zorunludur.

Bulgaristan Vizesi Schengen mi?

Yine herkesin merak ettiği sorulardan birisi olan Bulgaristan vizesi Schengen mi? sorusunun yanıtını çok net bir şekilde verebiliriz. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen schengen bölgesine dahil olmadığı için vizeleri schengen vizesi değildir. Yani başka bir ülkeden schengen vizesi aldıysanız Bulgaristan’a girebiliyorsunuz, ancak Bulgaristan vizesi aldıysanız schengen ülkelerine giriş yapamıyorsunuz. Bulgaristan vizesinin bir artı tarafı bulunmaktadır. Bulgaristan gibi Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen schengen bölgesinde olmayan Romanya ve Hırvatistan kendi aralarında vizesiz bir şekilde seyahat yapma imkanı tanıyor. Bu yüzden Bulgaristan vizesi ile istenilirse bu ülkelere vizesiz bir şekilde girilebilir..

Bulgaristan Vizesi Sonuçlanma Süresi Nedir?

Bulgaristan vizesi sonuçlanma süresi vize türlerine göre değişebilmektedir. Kısa süreli Bulgaristan vizeleri 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır, uzun süreli vizelerde değerlendirme süresi daha uzun olabilir.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nden bilgi alınız.

Bulgaristan vize ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.