Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For Republic Of Bulgaria
Consultation For Republic Of Bulgaria
Consultation For Republic Of Bulgaria
Previous
Next

Belçika Schengen Vize Başvurusu İçin Biometrik Veri Beyanı

 

Belçika Schengen vize başvurusunda bulunacak kişilerin biometrik bilgilerini ibraz etmeleri zorunludur. Eğer ki bu bilgiler ibraz edilmezse kişinin Belçika vize başvuru işlemleri tamamlanmamış olacaktır.

 

12 yaş altındaki kişilerin vize başvuru işlemleri esnasında biometrik bilgilerini ibraz etmeleri gerekmemektedir. Lakin Belçika vize başvuruları esnasında şahsen gelmeleri gerekmektedir.

 

12-18 yaşları arasındaki kişilerin vize başvuruları esnasında vasi ya da ebeveynleri ile beraber kişilerin başvuru merkezlerinde hazır olmaları gerekmektedir.

 

12 ila 18 yaş arasındaki vize başvuru sahiplerinin Belçika vize başvuruları adına biometrik bilgilerini ebeveynleri ile beraber beyan etmeleri talep edilmektedir.

Belçika Schengen Vize İşlemlerine İlişkin

 

Belçika Schengen bölge üyesi olması şartı ile T.C. umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Belçika’ya yapacakları seyahatleri esnasında Belçika vize uygulamasına tabi olduklarını bilmeleri önemlidir. T.C. hususi yeşil pasaport, gri hizmet pasaportu, siyah diplomatik pasaport sahibi olan kişiler Belçika’ya yapacakları turist, aile ya da ticari amaçlı seyahatlerinde Belçika vizesinden muaftırlar.

Belçika Vize Başvurusu İçin Randevu Alımı

 

Belçika Konsolosluğu’na ait vize başvuru merkezlerine, Schengen vize işlem başvuruları randevu alınarak yapılabilmektedir. Bu randevuların çağrı merkezi ya da online randevu sistemi ile alınması zorunludur. Belçika vize başvuruları alımı adına randevu alımı hafta içi her gün 08:30-12:00 ile 13:00-14:30 saatleri içerisinde gerçekleştirilebilecektir.

Belçika Vize Sahiplerinin Dikkatine

 

T.C. resmi pasaport sahibi olan kişiler, Belçika’ya 180 gün içinde 90 gün ikameli seyahat işlemleri için Belçika vize işlemlerinde bulunmadan, seyahat vizelerini kontrol etmek şartı ile Belçika vizesi almasan girebileceklerdir. Pasaport çeşidi fark etmeden Belçika seyahatlerini vize alarak ya da vize muafiyeti anlaşmalarından yararlanarak gerçekleştirebilirler. Bunun için pasaport geçerlilik sürelerinin kontrol edip ülkeye giriş yapması ve pasaportların Belçika sınırlarından çıkılmasından sonra en az 3 ay geçerli olması önemlidir.

 

Son 10 yıl içinde alınan, karşılıklı olarak en az 2 boş sayfası olan ve Belçika seyahati sonrasında en az 3 ay geçerliliği olan pasaportlar, vize başvuru işlemi için gereklidir. Belçika vizesi işlemleri için başvuruları inceleyip değerlendirmek ile yetkili olan Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Konsolosluğu vize müracaatlarını direkt olarak kabul etmemektedir. Kısa süreli alınacak olan Belçika Schengen başvuruları için koordineli olarak çalışılan ve yetkilendirilmiş başvuru merkezlerinin yanı sıra akredite edilmiş seyahat turizm acenteleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Belçika vize başvuru merkezleri, yalnızca Türk vatandaşlarının değil aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların da Belçika vize işlem başvurularını alabilirler.

 

Başvuru sonrasında Belçika vize başvurularının değerlendirilmesi, karar aşaması ise Belçika Konsolosluğu inisiyatifinde olmaktadır. Akredite edilmiş seyahat acenteleri ve başvuru merkezleri vize başvuruları ile alakalı karar verme, vize sonucuna ve sürecine müdahale etme hakkına sahip değildir. Belçika Konsolosluğu, Belçika’ya seyahat amacının net olarak anlaşılmaması durumunda ek evrak veya görüşme talebi yapabilecektir.

  Belçika Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

Belçika vizesi kaç günde çıkar?

 

Belçika Konsolosluğu; ticari, ziyaret ve turistik vize başvurularını ortalama 7 ila 15 iş günü içinde sonuçlandırılabilecektir. Vizenin kaç günde çıkacağı Belçika Konsolosluğu yetkisi dahilinde olmaktadır. Vize başvurularının yoğun olduğu dönemlerde, resmi tatil günlerde sonuçlanma süresi daha uzun olabilecektir. Bununla beraber konsolosluğun inceleme işlemlerinin kapsamına göre de süre değişebilecektir.

 

Belçika vize ücreti ne kadar?

 

Vize ücreti, vizenin türüne bağlı olarak değişmektedir. 6 yaşın altındaki çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Belçika Konsolosluğu kriterlerine göre belirlenmiş olan vize ücreti; vize başvuru merkezleri ücretlerini ve konsolosluk harç bedelini içermektedir. Kısa süreli Belçika Schengen vizesi kapsamı içinde aile ziyareti, ticari ve turistik vizelerin ücreti uzun süreli D tipi vizelerden farklı olacaktır. Vize alım süreci sırasında güncel vize ücretlerinin Belçika Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinden teyit edilmesi gerekmektedir.

 

Belçika vize randevusu nasıl alınır?

 

Belçika vize başvuruları vize başvuru merkezlerinden alır ve başvuru sahibi daha öncesinde Schengen vizelerinden VIS’li değilse şahsen başvuru yapması gerekir. Vize randevusu, gerekli evrakların sunumu ve parmak izi ibrazını içermektedir. Randevu mülakat şeklinde olmasa da  Belçika Konsolosluğu gerekli gördükleri durumda başvuru sahibini mülakata çağırabilecektir. Bununla beraber Belçika vize başvuru açıklamalarında randevu tarihi baz alınmaktadır. Randevu tarihinden sonra 7 ila 15 iş günü içinde vize sonucu açıklanacaktır.

 

Belçika öğrenci vizesi başvurularında sponsor evrakları nelerdir?

 

Bu vize başvurusunda vize sahibi gelirini belgeleyemeyeceği için sponsor göstermesi zorunludur. Öğrencinin birinci dereceden yakını olan yani anne ya da baba sponsor evraklarını durumuna veya mesleğine göre hazırlamalıdır. Sponsorun vize başvurusu esnasında başvuru sahibiyle beraber vize randevusuna gelmesi gerekmeyecektir. Bu aşamada önemli olan şey sponsor tarafından yazılmış olan dilekçenin gerekli evraklar içinde olmasıdır. 18 yaşından küçük 0olan başvuru sahiplerinin de anne ve babalarından noter tasdikli muvaffakanamenin ve onayın ibraz edilmesi gerekmektedir.

 

Belçika Konsolosluğu hangi durumlarda ek evrak talep edebilir?

 

Kişinin seyahat amacına uygun tarzda hazırlanması gerekecek Belçika vize evrakları içerisinde ülkeye geri dönüşünün garantisi niteliğinde olacak banka hesap dökümleri içinde seyahat masraflarının karşılanacağına dair yetersizlik olduğu düşünüldüğü zaman, evraklar güncel olmadığında, seyahat belgeleri ve seyahat amacının arasında tutarsızlık olduğunun düşünüldüğü durumlarda Belçika Konsolosluğu ek evrak talep edebilmektedir.

 

Belçika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile bu sitenin bir ilgisi var mıdır?

 

Knight SP; emlak, turizm, eğitim, danışmanlık seyahat vb alanlarda faaliyetteki şirketler ile stratejik faaliyetler yapmaktadır. Buradaki bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve kimi konularda kişilerin konsolosluk ile iletişime geçmeleri gerekecektir. Sitede doğru olmayan bilgiler olduğu düşünüldüğü zaman iletişim adresi ile iletişime geçilmelidir.

 

Yeşil pasaport sahipleri Belçika’ya vize almadan girebilir mi? Yeşil pasaportu olan kişilerin Belçika’da kalış süresi ne kadardır?

 

Yeşil pasaportu olan kişiler Belçika’da vizesiz olarak 90 gün kalabileceklerdir. Fakat umuma mahsus pasaportlar için geçerli görülen seyahat sonrasında 3 ay geçerlilik süresi yeşil pasaport için de geçerli olmaktadır.