Bulgaristan Vize Başvurusu-Covid 19

Bulgaristan vize başvurusu covid bilgisi

Bulgaristan Vize Başvurusu-Covid 19

Covid-19 süresince ulaşım kanallarının çoğu tamamen durmuş durumda. Özellikle yurt dışından gidiş-geliş yapan vatandaşların özel bir izni ve öncelik sırası yoksa böyle bir uçuşu gerçekleştirmeleri imkânsız bir hal alıyor.

Yurt içinde bile ara ara düzenlenen sokağa çıkma yasakları ile hayat neredeyse durma noktasına gelmişken, çoğu yurttaş Covid-19 sonrası süreci düşünerek şimdiden vize başvuruları için gerekli yerlerle iletişime geçmeye başladı bile.

Sınır komşumuz Bulgaristan, bu süreçte vize konusunda bize pek de yardımcı davranıyor gibi görünmüyor.

Ulusal sağlık örgütlerinin belirlediği şartlar neticesinde vize başvurularını oldukça sık tutan Bulgaristan için bu süreçte yapmanız gereken vize başvuru yöntemlerini, yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu-Covid 19
Bulgaristan Vize Başvurusu-Covid 19

Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Gerekenler

Bulgaristan vize işlemleri formunu doldurabilmeniz için en az 12 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Konsolosluk tarafından belirleniş başvuru ücretini ödedikten sonra gerekli prosedürleri yerine getirdiyseniz, vize başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Bulgaristan vize başvurusunu tamamlamak için ihtiyacınız olan belgeler ise şu şekilde;

  1. Güncel Fotoğraf
  2. Pasaport süresi
  3. Banka hesap cüzdanı
  4. Vize evrakları, dilekçe ve sıralama
  5. Covid-19 Ve Bulgaristan Vize Başvuruları

Pek çok Avrupa ülkesi gibi Bulgaristan da bu süreçte vize başvurularını sıkı önlemler altında ince eleyip sık dokuyarak işletiyor.

Son olarak 4. Dereceden korona virüs alarmı verilen ülkede şu anlık herhangi bir vatandaşın yurt dışı uçuşuna veya yurt dışından gelen vatandaş veya turistlere kesinlikle giriş-çıkış izni verilmiyor.

Birinci dereceden öncelik sırasına sahip olanların ise 14 günlük karantina uygulamasına tabi tutulduğu söyleniyor.

Türkiye üzerinde herhangi bir internet sitesinden güvenli olarak bir vize başvurusu gerçekleştirmeniz oldukça zor. Bu nedenle dört farklı şehirde bulunan Bulgaristan Konsolosluklarının herhangi biri ile iletişime geçerek randevu almanız gerekiyor.

Öncelik sıralamasını şimdiden belirleyen Konsolosluklar, Sofya-Ankara arasında varılan mutabakat sonucunda bu başvuruların Covid-19 salgını sonrasında değerlendirmeye alınması konusunda anlaşıldı. Bu süreçte başvuru işlemleri için iletişim halinde olmanız gerek adresler;

  • Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği
  • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu
  • Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu
  • Bulgaristan Bursa Konsolosluğu

Vize başvuruları için şimdiden sıra almanız, Covid-19 salgını sonrasında daha rahat işlem gerçekleştirebilmeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Bulgaristan COVİD19/Pandemi Uygulamaları

Schengen Bölgesi ve AB ülkelerinde oturum izni, geçerli Schengen, Bulgaristan C, D vizesi ya da Hususi ve Hizmet pasaportu sahibi vatandaşlarımız Bulgaristan‘a seyahat edebilir ve transit geçiş yapabilirler. Bulgaristan‘dan transit geçişler esnasında  PCR (-) negatif test istenmemektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği sayfasını ziyaret edebilirsiniz.