Bulgaristan Turistik Vize Evrakları (Yeni)

Bulgaristan Turistik vize evrakları nelerdir

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları 2023

Bulgaristan Turistik Vizesi

2007 yılı itibariyle bir Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan, Schengen Bölgesi kapsamında değerlendirilmekte, ancak alınan kısa süreli yani C sınıfı Bulgaristan vizesi bir Schengen vizesi olarak kullanılamamaktadır.

Bu nedenle alınan turist vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine seyahat mümkün olmaz ve yalnızca Bulgaristan içinde seyahat edilebilir.

Ancak seyahat totalinde vize geçerlilik süresini aşmamanız şart olup, yetkilileri başvuru esnasında ilgili belgelerle ülke içindeki seyahatler hakkında bilgilendirmeniz önerilir.

Vize başvurunuzu gerçekleştirmeden önce seyahat amacınızı belirlemiş olmanız ve evraklarınızı bu çerçevede düzenlemeniz oldukça önemlidir.

Bulgaristan turist vizesi başvurusu

Seyahatinizin herhangi bir ticari faaliyet ya da organizasyona dahil olmak amacıyla gerçekleşmemesi, herhangi bir yakınınızdan davet almamanız, tek amacınızın gezme ve görme olduğu kültürel seyahatlerde  yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan turistik vizesi

Maksimum 15 gün süreyle verilen  ile ülkede turistik amaçlı olmayan herhangi bir faaliyette bulunmanız mümkün değildir.

Böyle bir durumun tespit edilmesi halinde vizeniz risk altına girebilmekte ve sonraki başvurularınız olumsuz değerlendirmeler görmektedir.

Bu sebeple başvurunuz öncesinde seyahat planınızı oluşturmuş ve kesinleştirmiş olmanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan turistik vize başvurusu

Genel olarak 15 gün ve tek girişli olarak verilen bir vize türüdür. Daha uzun süreli seyahat edecek kişilerin belgelerle durumu açıklaması ve farklı kategorilerde başvurusunu yapması önerilir.

Ayrıca vize sonuçlanma süresi değişken olduğundan başvurunuzu turistik amaçlı seyahatinizin 15 iş günü öncesinde yapmış olmanız önerilir.

Genel olarak 5 iş gününde sonuçlandığını gözlemlediğimiz bu başvuruların değerlendirilmesi tatil ve yoğunluk dönemlerinde tahminden uzun sürebilmektedir.

Vize başvurusu bütün Bulgaristan konsolosluğundan yapılır mı? Yerleşim yeri başvuru için önemli midir?

Başvurular için bölge farkı bulunur; Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan şehirlerde ikamet eden vize başvuru sahipleri işlemleri için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğini; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli çevresinde ikamet eden vize başvuru sahipleri Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğunu; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ çevresinde ikamet eden kişiler ise Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğundan işlemlerini tamamlamalıdır. Bulgaristan Bursa Konsolosluğu ise tüm şehirden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan vizesi hangi ülkelerde geçerli, bu vize ile diğer Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapılır mı?

Bulgaristan üzerinden alınan vize sadece belirli bir dönem içinde Bulgaristan’da bulunma hakkı verir. Ülkelerin vize prosedürleri hakkında detaylı bilgi almak için Bulgaristan diplomatik temsilciliklerin resmi sayfaları ziyaret edilmelidir.

Turistik, Ticari, Aile Ziyareti ve Transit Vize başvuruları ne kadar süre önce yapılmalıdır?

Bulgaristan kısa süreli vize başvuruları vize başvuru sahibinin seyahat tarihine en geç 15 gün kala başlanmalıdır.

Vize işlemleri için başvuru merkezlerinden randevu almak zorunda mıyım?

Bulgaristan kısa süreli vize başvuruları için Bulgaristan yetkili başvuru merkezlerinden randevu alma zorunluluğu vardır.

Vize başvurusu için parmak izi verilir mi?

Uzun Süreli ve Kısa Süreli Bulgaristan vize başvurusu sırasında parmak izi uygulaması bulunmaz.

Bulgaristan Turistik, Ticari, Aile ziyareti vizeleri kaç gün içerisinde sonuçlanır?

Turistik, Ticari, Aile Ziyareti Bulgaristan vizeleri kısa süreli vize kategorisindedir. Kısa süreli Bulgaristan vizeleri sonuçlanma süresi 5-7 iş günüdür. Konsolosluk birimlerinin yoğunluklarına ve resmi tatillere göre bu süre değişebilir..

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları (Yeni) S.S.S

Bulgaristan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Turist vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak alınır.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

2023 yılı itibarıyla belirlenen güncel ücretler: Vize harç ücreti: 110 Euro (Seyahat sigortası dahildir) Başvuru hizmet ücreti: 40 Euro.

Bulgara gitmek için ne gerekli?

Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları geriye dönük son 180 gün içinde toplam 90 güne kadar ikamet edebilecek şekilde, vizesiz olarak Bulgaristan'a seyahat edebilirler. Hizmet pasaportu sahibi vatandaşlarımız ile diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar.

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları Nelerdir?

Pasaport. Bulgaristan Vize Başvuru formu ve dilekçesi Biyometrik Fotoğraf. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Banka Hesap Dökümü İkametgah Belgesi. Hotel Konfirmasyonu. Ulaşım rezervasyonu Seyahat sağlık sigortası Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler.

Bulgaristan Vize Ücreti sayfasını ziyaret ediniz.

Bulgaristan Büyükelçiliği