Bulgaristan Oturum Ve Çalışma İzni (Yeni)

bulgaristan çalışma ve oturum vizesi nasıl alınır

BULGARİSTAN ÇALIŞMA VİZESİ HAKKINDA

NEDİR?

Bulgaristan’da uzun vakitli seans ve çalışma izni gerçekleştiren bir vize türüdür. Şahıslar bu vize türü ile Bulgaristan’da uzun vakit seans sağlar ve çalışma hakkına da sahip olabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Oturum ve çalışma izni şahıslara 6 aylık ya da 1 senelik olarak verilmektedir. Şahıslar istediği takdirde bu vakti uzatma hakkına sahiptir. Hala aynı yerde çalışıyor olmak bu vaktinim uzatılmasında en büyük üstünlük olacaktır. Aynı vakitte da bu vakit bitmeden müracaatının yapılması mesele çıkmasını da engelleyecektir. 

 

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak birimler Bulgaristan Konsolosluğu ve fahri konsolosluklardır.

 • Bulgaristan Konsolosluğu
 • İstanbul Başkonsolosluğu
 • Ankara Büyükelçiliği
 • Edirne Başkonsolosluğu
 • Bursa Konsolosluğu

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize müracaat formu
 • Eşinizin Apostilli sabıka kaydı (Tüm adliyelerden alınır)
 • Arkası beyaz fon 2 sayı biometrik fotoğraf (Formatı:35x45mm)
 • Eşinize seans alabilmek istiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’nden Evlilik Kayıt Örneği (Form B) almanız gerekmektedir. Bunu Valilikten ya da Kaymakamlıktan Apostilletip, Bulgaristan”da Bulgharca”ya çeviri edilip Sofia Dış İşleri Bakanlığı’na gidecek ve onaylanacak. Noterden tasdikli olup Apostillenecek.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Oturumunuzun fotokopisi
 • Oturduğunuz evin kira kontratı
 • T.C. Pasaportu (Geçerlilik vakti en az 2 senelik olacak)

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar seyahat edecekleri tarihten en çok 3 ay evvelce seans ve çalışma izni amacıyla müracaat yapabilirler. En az ise bu vakit 1 ay kala olarak belirlenmiştir.

Seyahatin sekteye uğraması amacıyla şahısların bu vakit zarfında müracaatlarını yapmaları gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR? Randevular vize merkezleri aracılığı ile alınmaktadır.

Bulgaristan Oturum Ve Çalışma İzni S.S.S

Bulgaristan D Tipi Oturum ve Çalışma İzni Vize Nedir?

Vize başvuru sahibi öncelikle D Vize alarak Bulgaristan‘a gider ve burada Oturum İzni başvurusu yapar. Bulgaristan‘da 5 yıl sürekli oturum izni alan şahıslar 3 yılın sonunda vatandaşlık başvurusu yapar. 2 yıl bekledikten sonra vatandaşlık hakkı elde etmiş olur.

Bulgaristan Oturum İzni Almak İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Bulgaristan’a uzun süreli yerleşim amacıyla vize başvurusunda bulunan şahıslar işlemleri için bizzat konsoloslukta bulunmak zorundadır. Bulgaristan’dan oturum izni almanın ilk basamağı, Türkiye’de bulunan Bulgar dış temsilciliklerine D tipi vize başvurusunda bulunmaktır. Başvuru sahibi hazırladığı evraklarla birlikte yerleşim yeri görev bölgesindeki Bulgaristan Konsolosluğundan işlemlerini tamamlamalıdır. D vize başvuruları, konsolosluk birimlerinin talep ettiği evraklar doğrultusunda eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamlanmalıdır. Başvuru sürecinde sunulan eksik veya hatalı bir evrak, sürecin aksamasına ve başvurunun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir. D tipi vizeler kısa süreli C tipi vizelerine göre daha detaylı prosedürler barındırır, yetkili vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti talep edilebilir.

Bulgaristan oturum izni nasıl alınır?

Türkiye'deki Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsolosluklarına başvurarak D Vize alan kişi, Bulgaristan'a gittiği zaman Oturum İzni için başvuru yapabilir. Bunun için okulunun bulunduğu şehrin Polis Merkezi'ndeki Yabancılar Şubesi'ne gider ve sürekli oturum izni başvurusu yapar.

Bulgaristan oturum izni ne işe yarar?

Bulgaristan oturum kartı ile Schengen ülkelerine seyahat etme imkanınız bulunmaktadır. Bulgar oturum kartında ''family members'' yazarsa istediğiniz avrupa ulkesine İngiltere Dahil eşiniz ile birlikte seyahat edebilirsiniz.

Bulgaristan Büyükelçiliği sitesinden bilgi alınız.

Bulgaristan vize başvurusu hakkında sayfamızı ziyaret ediniz.